Střekov – Organizovalo ji sdružení Váš Střekov na protest proti stavbě obchodního kolosu.

Fotogalerie z předání

Nesouhlas se stavbou obchodního centra na Střekově. To je obsahem petice, již dnes předali primátoru Ústí Vítu Mandíkovi (ČSSD) členové sdružení Váš Střekov. Primátor je přijal krátce po třinácté hodině společně s tajemníkem magistrátu Leošem Nerglem.

Podle Tomáše Petermanna ze sdružení měli lidé možnost petici podepsat od října do ledna. „Trvala zhruba tři měsíce,“ uvedl Petermann. „Sebrali jsme celkem 780 podpisů.“

Čistě Ústečanů petici podepsalo 710, přičemž z tohoto počtu je přímo ze Střekova 517 podpisů a z obvodů včetně okolních obcí pak 542 podpisů.

Zástupce sdružení přijal primátor Mandík po krátkém zdržení. „Povíte mi o tom něco?“ zajímal se. Média ale odkázal na vedoucí své kanceláře Kláru Křivskou, která ovšem zrovna z magistrátu odešla.

Odvolání na kraj

Schůzka trvala něco kolem půl hodiny. „V podstatě jsme hovořili o tom, že co se těchto projektů týká, bylo by potřeba o nich více komunikovat s občany, aby úřad byl více na jejich straně, ne na straně toho investora,“ komentoval setkání Jan Hrouda, druhý člen sdružení, který petici předával.

„My jsme oslovili i Fakultu architektury v Liberci, jíž jsme navrhli, aby ten prostor, kde by mělo obchodní centrum vzniknout, použilo jako semestrové zadání,“ pokračoval Hrouda. „Uvidíme, jak to dopadne, mohlo by to být zajímavé.“

Na stavbu centra již investor, společnost Saller Group, obdržel územní rozhodnutí, jenže sdružení Váš Střekov se proti němu 16. ledna odvolalo. Rozhodovat teď o něm bude Krajský úřad Ústeckého kraje.

Společnost aktivitu odpůrců v podstatě nijak nekomentovala. „Mají na protest právo, netěší nás to sice, ale my s tím z naší pozice nemůžeme nic udělat,“ prohlásil o tom pouze lakonicky mluvčí společnosti Jan Rödling.

Nejvíce odpůrci stavby obchodního centra tvrdí, že zatíží životního prostředí, odsune centrum Střekova na periferii. Plány podle nich také nerespektují urbanistický charakteru lokality, je v nich málo zeleně, chyby ve výpočtech, či nesoulad s územním plánem.

„Stavba je v rozporu s charakterem lokality, která je obytná, ne komerční,” shrnul to během veřejného projednávání k územnímu rozhodnutí architekt Jiří Němeček, další člen sdružení Váš Střekov.

Obchodní centrum mají tvořit tři samostatně stojící dvoupodlažní budovy. V prvním podlaží budou obchody s potravinami, oděvy, elektronikou, hračkami, drogerií a další. Ve druhém podlaží prostory administrativní. K dispozici dvě stovky parkovacích míst. V obchodech mají najít zaměstnání desítky lidí.

Pokud budou vyřízena kladně územní a poté i stavební povolení, s výstavbou by investor mohl začít na jaře tohoto roku.

Co se stavby týká, poněkud rezervovaný postoj zaujala střekovská radnice. Vyplývá to ze slov starostky Miroslavy Lazarové (ODS). „Náš pozemek to bohužel není, takže vzhled stavby nemůžeme příliš ovlivnit. Nakonec jsme stanovili pět podmínek. Na jejich plnění dohlídnou naši úředníci,” vysvětlila před časem Lazarová.

Nepřijatelná stavba

Mezi podmínkami je, že zásobování nesmí obtěžovat místní lidi, ani návštěvníky soudu. Omítky musí respektovat okolní zástavbu, žádné plechové panely nejsou přípustné. Parkoviště musí obklopit dřeviny v sadové úpravě, sloužící jako protihluková clona. Hluk a prach pak nesmí obtěžovat ani během stavby. Projekt měl také posoudit ústecký magistrát dle územního plánu.

O výstavbu se Saller Group na Střekově snaží už několik let, ale třeba v roce 2008 se svým záměrem neuspěl,neodpovídal územnímu plánu. Ten tu požaduje, laicky řečeno, 70 procent využití ploch pro bydlení a 30 pro služby. „To, co jsme viděli jako první návrh, bylo nepřijatelné,“ uvedl k tomu tehdy náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha (ODS).

Co bude s peticí dál? „Dostane číslo jednací a bude předložena na jednání městské rady,“ upřesnil tajemník magistrátu Nergl. O její osud se prý bude zajímat i opozice. To přislíbil zastupitel Pavel Vodseďálek (KSČM) „Určitě se na její osud budeme ptát na nejbližším zasedání zastupitelstva, bude nás zajímat, jak k ní vedení města přistoupilo.“

Autor: Janni Vorlíček, Deník 3.2.2012