Přehrát záznam

 

Petici se sedmi sty osmdesáti podpisy předali ústeckému primátorovi Vítu Mandíkovi zástupci sdružení Váš Střekov. Nechtějí mít na dosud volném prostranství vedle soudu jednopatrový obchodní dům s parkovišti.

Investor už ale požádal o územní rozhodnutí, což je už jen krůček od stavebního povolení. Stavba by pak mohla začít na jaře.

Hlavním argumentem proti výstavbě je územní plán. Ten stanoví, že v této oblasti má být sedmdesát procent bytové zástavby a zbytek můžou být obchody a služby, vysvětlil Jan Hrouda ze sdružení Váš Střekov: „Teoreticky by, podle nás, měl být ten plán zamítnutý a investor by měl být donucen k tomu, aby splnil požadavky – tzn. sedmdesát procent bydlení, třicet procent obchodní plochy.“ 

Sdružení se proti územnímu rozhodnutí magistrátu odvolalo ke krajskému úřadu. Předání petice primátorovi má tak spíše symbolický charakter. Firma Sallerova výstavba o svém záměru úřady poprvé informovala v roce2008 asvůj záměr upravovala podle požadavků různých institucí a občanů.

Veřejně se ale o výstavbě začalo diskutovat až loni na jaře. I proto Tomáš Petermann ze sdružení Váš Střekov očekává od primátora Mandíka lepší komunikaci s obyvateli: „Především v informovanosti a pak také, aby se vědělo že se něco chystá. Byť to není městský projekt, ale soukromý.“ Primátor Vít Mandík s názory sdružení a peticí seznámí ústecké radní příští čtvrtek.

O tom, jak dopadne odvolání sdružení Váš Střekov proti územnímu rozhodnutí a o dalších krocích v plánované výstavbě obchodního centra na Střekově vás budeme informovat.

 

Autor: Gabriela Hauptvogelová, ČRo Sever 3.2.2012